تازه های پزشکی و تغذیه
اطلاعات جدید درمانی و تغذیه ای 
قالب وبلاگ

 به گزارش پانا، بر اساس نتایج تحقیقاتی که روی زنان 45 تا 67 سال انجام گرفته است مصرف روزانه یک عدد سیب به کاهش وزن کمک می‌کند و میزان کلسترول مضر را کاهش می‌دهد.

 براساس تحقیقات محققان دانشمندان امریکایی، مصرف روزانه یک عدد سیب برای سلامت بدن و کاهش وزن مفید است.مصرف روزانه‌ی این میوه باعث کاهش کلسترول بد خون می‌شود. در واقع این میوه‌ی خوشمزه باعث افزایش سطح کلسترول مفید و کاهش وزن می‌شود.

 محققان برای دست یافتن به این نتایج به مدت بیش از یک سال زنان بین 45 تا 65 سال را تحت مطالعه و بررسی قرار دادند. این شرکت کننده‌ها علاوه بر داشتن یک تغذیه‌ی نرمال روزانه 75 گرم آلو خشک یا 75 گرم سیب خشک مصرف کردند و میزان کلسترول آن‌ها بعد از 3، 6 و 12 ماه اندازه‌گیری شد؛ نتایج این بررسی‌ها نشان داد شش ماه بعد از شروع مطالعات، میزان کلسترول مضر زنانی که سیب مصرف کرده بودند به طور متوسط 23 درصد کاهش و میزان کلسترول مفید آن‌ها 4 درصد افزایش یافته است.همچنین زنانی که روزانه سیب خشک مصرف می‌کردند به طور متوسط یک و نیم کیلو گرم لاغر شدند.

منبع: همشهری انلاین


موضوعات مرتبط: رژیم غذایی و اصول تغذیه
[ پنجشنبه سیزدهم بهمن 1390 ] [ 23:15 ] [ دکتر امیر ]

یک بررسی جدید نشان می‌دهد که اسیدهای چرب امگا 3 که در ماهی یافت می‌شوند، برای رشد طبیعی اسپرم ضروری هستند. اسید دکوزوهگزانوئیک یا DHA که یک اسید چرب امگا 3 مهم است برای رشد طبیعی مغز و چشم نیز لازم است. پیش از این پژوهشگران دریافته بودند که DHA در موش‌های آزمایشگاهی در باروری جنس مذکر اهمیت دارد.

به گزارش لایو ساینس پیش از این دانشمندان دریافته بودند که میزان DHA در بیضه‌ها و مغز بسیار بالا است، اما تا به حال نقش دقیق این ماده در این بافت‌ها روشن نبود. سه سال پیش دانشمندان موش‌هایی را ایجاد کردند که فاقد توانایی ساختن DHA بودند و با بررسی آنها به نقش این اسید چرب در رشد اسپرم پی بردند.

                                  

نتایج نشان داد که DHA در تشکیل ساختاری به نام آکروزوم در سر اسپرم نقش دارد. آکروزوم یک ساختار کلاهک شکل در سر اسپرم است که حاوی آنزیم‌های تجزیه‌کننده لایه‌های بیرونی تخمک است و به این ترتیب امکان وارد شدن اسپرم به تخمک و لقاح آن را فراهم می‌کند. در صورت فقدان DHA اسپرم‌ها بدون آکروزوم خواهند بود و توانایی بارور کردن اسپرم را از دست خواهد داد.

از آنجایی که انسان‌ها و سایر پستانداران می‌توانند DHA را از سایر اسیدهای چرب بسازند، کمبود این اسید چرب خیلی شایع نیست. اما اگر آنزیم سازنده این اسید چرب در بدن دچار نقصان باشد، ممکن است باعث ناباروری شود. میزان پایین DHA در خون در تحقیقات قبلی با کاهش باروری در مردان ارتباط داده شده است و رژیم غذایی غنی از DHA ممکن است این مشکلات ناباروری را حل کند.

همچنین در آینده ممکن است با هدف قرار دادن آکروزوم و جلوگیری از تشکیل آن، داروهایی برای کنترل باروری مردان ساخت.  DHA مانند سایر اسیدهای چرب امگا 3 در ماهی به خصوص ماهی‌های آب سرد اقیانوسی و نیز جلبک‌ها یافت می‌شود.

منبع: همشهری انلاین


موضوعات مرتبط: رژیم غذایی و اصول تغذیه، دانستنیها و تازه های علم
[ پنجشنبه سیزدهم بهمن 1390 ] [ 22:55 ] [ دکتر امیر ]

 بسیاری از افراد مبتلا به MS متعقدند استفاده از شاهدانه درتسکین بسیاری از علائم شایع MS موثر است، و تحقیقات نیز نشان میدهد ممکن است برخی منافع برای کسانی که دچار اسپاسم، گرفتگی عضلاتی و درد هستند وجود داشته باشد.  داروی ساخته شده از شاهدانه که Sativex نام دارد اینک در کانادا برای درمان دردهای عصبی MS موجود است. Sativex در بریتانیا بصورت نسخه "بنام افراد بیمار" که آنجا زندگی می کنند، موجود است.

                         

 آزمایشات کلینکی در حال بررسی است تا مشخص گردد که آیا این دارو در مورد تسکین علائم MS تاثیر داشته است یا نه. تفصیلات و اطلاعات هرگونه تغییر در این وضعیت در وب سایت www.mssociety.org.uk به انجمن MS گزارش خواهد شد.  خود شاهدانه کماکان در بریتانیا ممنوع تلقی شده و در صورت داشتن مقادیر قابل توجهی از آن و یا کشت آن ممکن است به طور قانونی تحت تعقیب قرار گرفته و زندانی شوید. توجه داشته باشید، شاهدانه مانند هر داروی دیگری، عوارض جانبی دارد.

منبع : http://www.mssociety.org.uk

توضیحات بیشتر در مورد ساتیوکس در مقاله لاتین در ادامه مطلب....


موضوعات مرتبط: رژیم غذایی و اصول تغذیه، دانستنیها و تازه های علم، مقالات لاتین
ادامه مطلب
[ شنبه نوزدهم شهریور 1390 ] [ 2:39 ] [ دکتر امیر ]

   در طب سنتي چين(T.C.M)  دو فاکتور مهم در مورد غذاها گرمي و سردي آن است هر چند از ديدگاه محافل ديگر پزشکي ممکن است قابل قبول نباشد.

گرمي و سردي دو خاصيت اساسي و اصولي در انسان و محيط اطراف ماست. یک جسم بي‌جان براي مثال يک صخره نيز تحت اثر گرما و سرما قرار مي گيرد. انسان ها، گياهان جانوران و حتي جمادات نيز ممکن است تحت اثر سرما و گرما قرار گرفته و عکس‌العمل‌هاي متناوب ‌نشان بدهند. پوشيدن لباس‌هاي مناسب، سرپناه و غذاها در مورد انسان نيز نمونه‌يي از عکس‌العمل‌هاست.

                         

  وقتي غذاهاي سرد خورده ‌مي‌شوند مايعات و انرژي بدن به طرف درون و پايين رانده مي‌شوند بنابراين سطح بدن و قسمت‌هاي فوقاني بدن ابتدا سرد مي‌شوند. براي درک بهتر، جريان شيره‌ي گياهي را در نظر بگيريد که در سرما از شاخه‌ها به طرف ريشه تغيير جهت مي‌دهد.بر عکس غذاهاي گرم انرژي عمقي و خون را به طرف بالا سوق مي‌دهند.

داغ‌ترين غذاها مثل فلفل قرمز و سياه سبب راکسيون فوق‌العاده مي‌شوند ابتدا احساس گرمي زياد شده و سرما از بدن دور مي‌شود که البته اين اثر کوتاه مدت است.الکل هم به همين طريق عمل مي‌کند. گر چه بيشتر غذاهاي گرم نظير، ريشه‌ي زنجبيل، جو دو سر، زردک، کره، ماهي به نام آنکووي گرماي طولاني‌تري ايجاد مي کنند.

 مطالب زياد و متنوع در اين باره وجود دارد که به تعدادي از آنها اشاره مي‌شود:

منبع : هفته نامه پزشکی امروز/۹ شهریور


موضوعات مرتبط: رژیم غذایی و اصول تغذیه، دانستنیها و تازه های علم
ادامه مطلب
[ پنجشنبه دهم شهریور 1390 ] [ 15:21 ] [ دکتر امیر ]

تهیه و ترجمه : دکتر هوشنگ فاضل عضو سابق هیات مدیره انجمن ام اس کانادا

                                                         سم های شیرین!!

                                      


  در اکتبر سال 2001 خواهرم بیمار شد. او مبتلا به انقباض معده شده و دوره سختی را می گذراند. راه رفتن برایش طاقت فرسا شده بود و برای خروج از تختخواب متوسل به هر چیزی می شد؛ او مبتلا به چنین درد فوق العاده ای بود.

تا ماه مارس 2002، از او آزمایشات متعددی به عمل آمد وعضلات مختلفی از او بیوپسی شد، بافتهای عضلانی اومورد آزمایش قرار گرفت و 24 نوع دارو برایش تجویز گردید. پزشکان نتوانستند بیماری او را تشخیص دهند و بفهمند که مشکل او در کجااست. او پیوسته از درد فوق العاده ای رنج می برد و آنقدر بیماری او شدت پیدا کرده بود که احساس می کرد دارد می میرد.او تمام موجودی بانکی، خانه و زندگی و بیمه خود و هر آنچه را که مالک بود به دختر بزرگش بخشید واز او خواست که از خواهر کوچکش سرپرستی و حمایت کند.

به تاریخ 22 مارس به عنوان آخرین تلاش برای نجات خود تصمیم گرفت به فلوریدا سفر کند.( البته با استفاده از ویلچر)در تاریخ 19 مارس به او تلفن کردم که سوأل کنم نتیجه آخرین آزمایش های او چه بوده است، و او گفت که در آزمایشها چیزی یافت نشد، ولی پزشکان به این نتیجه رسیده اند که مبتلا به بیماری ام اس هستم.

 مقاله ای را که دوستی برایم ایمیل کرده بود مجددا مورد بررسی قرار دادم و از خواهرم سوأل کردم که آیا از سودای رژیمی (دایت سودا) استفاده می کرده است؟ او به من گفت که از این نوع سودا مصرف می کرده است. در حقیقت با این پاسخ، آمادگی پیدا کرد که یکی از مشکلات را از بین ببرد. به او گفتم این امر را مورد توجه قرار دهد ومصرف دایت سودا را کنار بگذارد! مقاله دوستم را برایش فرستادم، که یک قانون دان برایم فرستاده بود. خواهرم در خلال 32 ساعت بعد از آن مذاکرات تلفنی به من گفت که نوشیدن سودای رژیمی را قطع کرده و اکنون قادر به راه رفتن شده است.

 بقیه در ادامه مطلب...


موضوعات مرتبط: رژیم غذایی و اصول تغذیه، دانستنیها و تازه های علم
ادامه مطلب
[ یکشنبه بیست و دوم اسفند 1389 ] [ 2:3 ] [ دکتر امیر ]
 

  اگر تکه ای از ناخن خود را در یک ظرف نوشابه بیاندازید پس از 4 روز اثری از آن باقی نخواهد ماند! این موضوع بدلیل وجود اسید فسفریک موجود در نوشابه است که با استخوانهای بدن نیز همین کار را خواهد کرد!!

                                                 

... این تنها بخشی از عوارض مصرف نوشابه های گازدار است؛ این نوشیدنی پرطرفدار بیش از آنکه تصورش را بکنید برای ما مشکل آفرین است. بد نیست به عوارض دیگری از مصرف نوشابه های گازدار اشاره کنیم :

-          چاقی و اضافه وزن ؛

-          کمخونی فقرآهن ؛

-          افزایش احتمال ابتلا به دیابت ؛

-          اختلال در افزایش رشد قدی بخصوص در سنین رشد ؛

-          پوسیدگی دندان ؛

-          اختلالات گوارشی ؛

-          پوکی استخوان ؛

-          کمک به تشکیل سنگهای جدید کلیوی و تشدید وضعیت سنگهای قبلی ؛

با این وجود آیا بازهم تمایل دارید نوشابه مصرف کنید؟

  در پایان بد نیست بدانید که توزیع کنندگان نوشابه چندین سال است که برای تمیز کردن موتور کامیونشان از همین نوشیدنی استفاده میکنند!!

 


موضوعات مرتبط: رژیم غذایی و اصول تغذیه، دانستنیها و تازه های علم
[ دوشنبه هجدهم بهمن 1389 ] [ 11:52 ] [ دکتر امیر ]

نکات جديدي که درمورد زنجبيل به اثبات رسيده است

 آثار:

ضد تهوع، معرق، بادشکن، محرک گردش خون، ضد التهاب و ضدعفوني کننده.

زنجبيل، دارويي عالي براي مشکلات گوارشي مثل نفخ، تهوع، سوء هاضمه، عفونت‌هاي روده و بعضي انواع مسموميت‌غذايي است.

خاصيت محرک عرق و محرک گردش خون بودن سبب شده است تا با مصرف زنجبيل، خون به محيط برسد. به اين جهت زنجبيل، داروي خوبي براي سرمازدگي، بالا بودن فشارخون و تب است. مصرف زنجيل سبب جلوگيري از انباشت پلاکت مي‌شود و در نتيجه چاشني مناسبي است براي افرادي که مستعد لخته شدن خون و گرفتار شدن به حمله‌ي مغزي يا قلبي هستند.

مصرف زنجبيل در درمان ناخوشي بامدادي و بيماري سفر کاملاً مؤثر است.

 اجزاي اصلي تشکيل دهنده

اسانس‌هاي فرار (بيزابولن، سينئول، فلاندرن، سيترال، بورنئول، سيترونلول، ژرانيال، لينالول، ليمونن، زينجي برول، زينجي برن، کامفن)، اولئورزين (جينجرول، شوگائول)، فنل (جينجئول، زينجرون)، آنزيم پروتئوليتيک (زينجي بائين)، ويتامين B6، ويتامين C، کلسيم، منيزيم، فسفر، پتاسيم، اسيدلينولئيک.

بقیه در ادامه مطلب ... 

                              برگرفته از هفته نامه پزشکی امروز/۷مهرماه۸۹ ، به نقل از : www.Pahnak.com


موضوعات مرتبط: رژیم غذایی و اصول تغذیه، دانستنیها و تازه های علم
ادامه مطلب
[ سه شنبه ششم مهر 1389 ] [ 11:51 ] [ دکتر امیر ]

   هندوانه با نام علمي (Citrullus Lanatus) از خانواده‌ي Cucurbitaceae بومي آفريقاي جنوبي است.

از قرن دهم بعد از ميلاد مسيح، کشت اين گياه در چين آغاز گشت. امروزه چين به عنوان بزرگترين توليدکننده‌ي هندوانه در جهان مطرح است.

هندوانه واريته‌هاي مختلفي دارد، نوع Carolina cross رايج‌ترين نوع در دنياست که پوست سبز و گوشت قرمز رنگ دارد. نوع yellow crimson پوست سبز و گوشت زردرنگ داشته و شيرين‌تر از انواع قرمز رنگ مي‌باشد.

                               

از نظر ارزش غذايي هر 100 گرم هندوانه 30 کيلو کالري انرژي توليد مي‌کند و حاوي 6 گرم قند و 92 گرم آب است.

 هندوانه منبع خوبي از ويتامين ث مي‌باشد. نوع قرمز هندوانه سرشار از ليکوپن بوده و ممکن است همانند گوجه‌فرنگي به عنوان منبع غذايي ليکوپن مصرف شود.

نکته‌ي قابل توجه در هندوانه اين است که پوست داخلي آن که رنگ سبز کمرنگ يا سفيد دارد قابل خوردن بوده و حاوي مواد غذايي متعددي است، از جمله اسيد آمينه سيترولين که براي اولين بار از پوست هندوانه استخراج گرديد. سيترولين کليد واسطه در چرخه‌ي اوره مي‌باشد، در اين چرخه‌ي آمونياک به صورت اوره از بدن دفع مي‌شود و سيترولين به آرژينين تبديل مي‌گردد.

آرژينين در بدن با توليد نيتريک اکسايد موجب وازوديلاتاسيون گشته و موجب بهبودي جريان خون در عروق قلب و ساير ارگان‌ها مي‌گردد.

هندوانه هم چنين داراي اثر ديورتيک ملايم است. جهت نگهداري بهتر هندوانه تا زماني که بريده نشده است در دماي اتاق نگهداري کنيد و بعد از برش خوردن در يخچال نگهداري شود.

 منبع : هفته نامه پزشکی امروز/7 مهرماه

 


موضوعات مرتبط: رژیم غذایی و اصول تغذیه، دانستنیها و تازه های علم
[ سه شنبه ششم مهر 1389 ] [ 11:45 ] [ دکتر امیر ]

 يك متخصص گياه دارويي در اصفهان گفت : مصرف گياه شاهدانه در كاهش لرزش ناشي از بيماري ام . اس موثر است .
     دكتر رضا غفوري در گفت و گو با ايرنا گفت : بر اساس مطالعات انجام شده توسط متخصصان خارجي ، استفاده روزانه مبتلايان به ام . اس از گياه شاهدانه موجب كاهش لرزش هاي ناشي از اين بيماري مي شود و اثرات درماني نسبتا مفيدي دارد .

               

    بیماری ام اس  ماده سفيد مغز و نخاع را درگير مي كند كه باعث التهاب و نسج اسكلروز در ماده سفيد مي شود و محل شايع بروز اين التهاب در ماده سفيد نخاع ساقه مغز و مخچه است . دكتر غفوري به بيماران توصيه كرد كه اين گياه را بو نداده با آب مخلوط كرده و مصرف كنند . وي افزود : درماَن لرزش هايي كه در ام . اس وجود دارد ، خيلي مشكل بوده و شاهدانه يكي از موداي است كه مي تواند در كاهش آن موثر باشد .
     غفوري ، در زمينه تاثيرات رژيم غذايي در بيماري ام . اس گفت : رژيم غذايي مشخص براي اين بيماري وجود ندارد ، ولي استفاده كمتر از چربي هاي اشباع شده و مصرف بيشتر كربوهيدراتها در غذاهاي نشاسته اي ، لبني و فرآورده هاي پروتئيني مي تواند در پيشگيري حاد ام . اس موثر باشد . اين متخصص ، به مبتلايان ام . اس كه در طي روز دچار خستگي مي شوند ، توصيه كرد در دفعات متعدد و به ميزان محدود غذا بخورند . وي همچنين يادآور شده ؛ دفعات غذايي هشت تا 10 بار در روز با ميزان كم غذا براي بيماراني كه دچار خستگي پنهان مي شوند ، توصيه مي شود . غفوري مصرف آلو خشك ، آب زرشك ، تمشك را نيز براي بيماران ام . اس توصيه كرد .

منبع : پارسی طب


موضوعات مرتبط: مباحث بیماریها، رژیم غذایی و اصول تغذیه
[ شنبه سوم مهر 1389 ] [ 0:42 ] [ دکتر امیر ]

** شیر سویا **

»»» طرز تهیه شیر از سویا در منزل:

برای تهیه 1 لیتر شیر سویا، حدود 125گرم لوبیای سویا مورد نیاز است. برای تهیه شیر سویا به صورت زیر عمل می کنیم:

1-     خیس کردن و گرفتن پوست لوبیاهای سویا:

لوبیاهای سویا را پاک کنید و مدت 10 تا 16 ساعت در آب خیس کنید. در صورت دلخواه می توانید پوست دانه های سویا را بگیرید. گرفتن پوست دانه های سویا باعث می شود مراحل تهیه شیر از سویا بهتر صورت گیرد. یک روش دیگر این است که دانه های سویا را قبل از خیس کردن کمی شکاف دهید. در این حالت پوسته ها به راحتی شل شده و با شستن از سویا جدا می شوند. اگر سویا را شکاف دهید ، زمان لازم برای خیس خوردن آن 6 تا 8 ساعت می شود.

2-     حرارت دادن دانه های سویا:

سویاها را حرارت دهید تا آنزیم های مولد طعم لوبیا، از بین بروند. برای این کار می توانید مدت 2دقیقه سویاهای خیس خورده را داخل مایکروویو قرار دهید یا اینکه داخل فر بگذارید.

3-     خرد کردن دانه های سویا:

لوبیاهای سویای خیس خورده را به همراه 1 لیتر آب داخل مخلوط کن بریزید و مخلوط کنید. یا اینکه می توانید سویا های خیس خورده را کاملاً آسیاب کنید و با 1 لیتر آب مخلوط کنید. سپس مایع مخلوط شده را آبکش کنید.

4-      جوشاندن شیر سویا:

مایعی که از آبکش رد شده است، شیر سویا نام دارد. شیر سویا را مدت 5 تا 10 دقیقه بجوشانید. بعد از خنک شدن، شیر سویا آماده مصرف است و می توانید تا 3 روز آن را در یخچال نگه دارید.

5-      طعم دادن به شیر سویا:

برای بهبود طعم شیر سویا، می توانید مقداری نمک به آن اضافه کنید، زیرا شیر گاو هم حاوی مقدار زیادی نمک است. شکلات، وانیل یا طعم دهنده های میوه ای نیز، مناسب هستند.

** مزایای شیر سویا در مقایسه با شیر گاو

بقیه در ادامه مطلب...


موضوعات مرتبط: رژیم غذایی و اصول تغذیه
ادامه مطلب
[ شنبه نهم مرداد 1389 ] [ 0:31 ] [ دکتر امیر ]

سه ترکیب غذایی در بهبودی بیماران مالتیپل اسکلروز(MS)

            *** نوعي نوشيدني : که با خرما، شيرسويا، جوانه‌ي گندم، دارچين و يخ تهيه مي‌شود اثر خارق‌العاده‌يي در کنترل ام اس دارد زيرا خرما حاوي منگنز و شيرسويا سرشار از لسيتين و جوانه‌ي گندم منبع منابعي براي ويتامين E مي‌باشد. مواد لازم براي تهيه‌ي اين نوشيدني معجزه‌گر براي دو نفرعبارت است از:

خرما 5 عدد

شيرسويا 500 ميلي‌ليتر

جوانه‌ي گندم 2 قاشق غذاخوري

دارچين ‌کمي (در صورت تمايل)

يخ کمي ( در صورت تمايل)

طرز تهيه اين نوشيدني:

بقیه در ادامه مطلب...


موضوعات مرتبط: رژیم غذایی و اصول تغذیه
ادامه مطلب
[ شنبه نهم مرداد 1389 ] [ 0:28 ] [ دکتر امیر ]

 اصول کلی رژیم به این شرح است :

گروه غذایی

مقدار توصیه شده

ممنوعیات

توضیحات

لبنیات

حداکثر 2 فنجان محصول لبنی بدون چربی یا با چربی بسیار کم

کره نباتی وحیوانی، روغن ترد کننده شیرینی، شیره نارگیل و تمام فرآورده های لبنی چرب

 

تخم مرغ

در روز حداکثر یک عدد و در هفته حداکثر 3 عدد

 

زرده تخم مرغ معادل 1 قاشق چایخوری چربی اشباع است

حبوبات وغلات

مقدار توصیه شده در طول روز 4 فنجان و ترجیحا" سبوس دار

 

نان سفید، نان ذرت ونان جو دوسر در اولویت است

برنج

آزاد

برنج لنجان

 

شیرینی جات و تنقلات شیرین

-

تماما" ممنوع

شامل بسیکوئیت، شکلات، چیپس، پفک

کنسروها

کنسروها نباید حاوی بیش از 1 گرم چربی اشباع باشند

کنسروهای حاوی کره یا روغن هیدروژنه

 

چای و قهوه

حداکثر 3 لیوان در طول روز

 

ترجیحا" چای سبز

میوه و سبزیجات

مقدار توصیه شده در روز 2 واحد میوه و 2 فنجان سبزی تازه برگ سبز

 

6 عدد زیتون سبز متوسط معادل 1 قاشق چایخوری روغن غیر اشباع

مرغ و ماکیان

مقدار متوسط 120 گرم روزانه

پرندگان و بو قلمون گوشت تیره ، پوست وچربی پرنده

 

ماهی

همه انواع ماهی سفید به هر میزان آزاد

 

سالمون، ساردین و قزل آلا ارجح است

گوشت قرمز

-

طی سال اول ممنوع

 

روغن ها و چربی

چربی اشباع حداکثر3 قاشق چایخوری

چربی غیر اشباع حداقل 4 قاشق چایخوری و حداکثر 10 قاشق چایخوری

سعی بر حذف چربی اشباع

هر قاشق چایخوری معادل 5 گرم است

بهترین روغن : زیتون و بعد آفتاب گردان

ویتامین ها

امگا 3 ، ویتامین E ، ویتامین C ، کپسول مولتی ویتامین ومینرال

مازاد ویتامین A  و D

 

آجیل

دانه های طبیعی روغن ندیده بمقدار کم طی روز بویژه بادام زمینی و گردو

آجیل بوداده و روغن داده شده

10 عدد بادام زمینی یا 3 قاشق تخمه معادل معادل 1 قاشق روغن

 

متن اصلی رژیم پیشنهادی در ادامه مطلب . . .


موضوعات مرتبط: رژیم غذایی و اصول تغذیه، مقالات لاتین
ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و چهارم تیر 1389 ] [ 11:40 ] [ دکتر امیر ]

نقش تغذیه در بیماری (MS) مولتیپل اسکلروزیس

  بیماری مولتیپل اسکلروزیس که با نام مخفف ام ـ اس ( MS ) شناخته می شود. یکی از شایع ترین اختلالات سیستم اعصاب مرکزی است. در این بیماری به دلایلی که هنوز به طور کامل ناشناخته مانده است، قسمت هایی از رشته های اعصاب آسیب می بینند و در نتیجه پیام رشته عصبی به خوبی منتقل نمی شود . درست مثل اینکه قسمت هایی از سیم کشی برق یک منزل قطع یا اتصالی شده باشد.

این بیماری در هر سنی ایجاد می شود ولی به طور معمول اولین علائم خود را در سنین جوانی ( 20 تا 40 سالگی ) آشکار می سازد .
علائم بیماری بسته به محل های درگیری در افراد مختلف و حتی در یک فرد ، در زمان های مختلف ، متفاوت است و شامل طیف وسیعی از اختلالات حسی و حرکتی نظیر، مشکلات چشمی، حرکتی، حسی ، اختلال در تعادل ، مشکل شنوایی اداری و گوارشی و… می باشد اما به طور کلی تظاهر شایع بیماری به صورت شروع ناگهانی در فردی است که از سایر جهات سالم است و دچار حمله حاد کاهش یک طرفه بینایی و حتی نابینایی و یا بی حسی در اندام ها و فلج اندام ها و فلج اندام ها می شود. مشکلات بینایی در فرد مبتلا به MS می تواند خود را به شکل دو بینی، تاری دید، کاهش قدرت بینایی و حتی نابینایی موقت نشان دهد. مشکلات حرکتی به صورت ضعف در یک یا چند اندام و اشکال در راه رفتن و مشکلات حسی به صورت ضعف در یک چند اندام و اشکال در راه رفتن و مشکلات حسی به صورت احساس کرختی، سوزن سوزن شدن و اختلال در احساس وضعیت اندام ها می باشد. اختلال تعادل ، سرگیجه، خستگی، اختلالات ادراری ، اختلال تکلم به صورت شل سخن گفتن و اختلالات بلع از سایر علائم آن است .
علائم معمولاً بدون درد هستند، به طور ناگهانی آغاز می شوند ، روزها و هفته ها دوام داشته و سپس به طور نسبی یا کامل از بین می رود و بعد از گذشت یک دوران رهایی حسی، دوباره علائم جدید تظاهر می یابد . میزان متوسط حملات بیماری در حدود یک حمله در هر دو سال است که البته از فردی نسبت به فرد دیگر فرق می کند و عده ای از افراد تنها در طول عمر خود یک تا دو حمله بیش تر ندارند.
گاهی تظاهرات بیماری به صورت حمله عود کننده و فروکش کننده نبوده ، بلکه به صورت یک اختلال دائمی و پیش رونده مزمن است. اولین تظاهر بالینی این گروه به صورت ضایعات عضلانی و مشکلات حس حرکتی که به ویژه در اندام تحتانی ( پاها) بارز تر است، نمایان می شود.
همان گونه که گفته شد، علت اصلی مولتیپل اسکلروزیس یا ام. اس هنوز مشخص نیست اما علل عفونی ( ویروس ها ) ، ایمنی و ژنتیک را در آن موثر می دانند. شیوع این بیماری در مناطق معتدل شمالی و جنوبی شایع تر از نواحی استوایی است.
تشخیص این بیماری به وسیله MRI انجام می شود. ضایعات ماده سفید مغز مشاهده شده در MRI به همراه علائم بالینی موید ضایعه و بیماری مولتیپل اسکلروزیس است.
متاسفانه تا کنون هیچ روش درمانی کامل پزشکی برای ام اس ( MS ) پیدا نشده است اما درمان دارویی برای عدم پیش رفت بیماری و یا کند کردن روند بیماری وجود دارد . فیزیوتراپی نیز در اختلالات حرکتی می تواند به عنوان درمان کمک کننده به کار رود.
بیش تر بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس و به ویژه کسانی که به تازگی بیماری آن‌ها تشخیص داده شده است ، نیاز به حمایت روانی قوی دارند . هم اکنون برای حمایت از بیماری ام اس و رساندن آگاهی های لازم به آن ها ، ده ها سال است که انجمن های ام اس در کشورهای پیش رفته تاسیس شده است که البته خوشبختانه این انجمن در ایران هم در طی سالیان اخیر تشکیل شده و در جهت بیماران ام اس کشور فعالیت می کند.
نقش تغذیه در جلوگیری از بروز و پیش رفت بیماری مولتیپل اسکلروزیس


موضوعات مرتبط: رژیم غذایی و اصول تغذیه
ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و چهارم تیر 1389 ] [ 11:30 ] [ دکتر امیر ]

    مژده به آنهایی که پسر میخواهند!!

به طور خلاصه :

  غذاهایی که بیشتر برای تولد پسر مناسب است عبارتند از کلیه غذاهای شور،  موز،  خرما،  هویج،  سیب زمینی پخته،  جگر،  گوشت و تخم مرغ       

                                                                  و   

  غذاهایی که نا مناسب است عبارتند از؛ شیر و فرآورده های آن، ماهی ساردین، خاویار، بادام، کاکائو ، جوانه گندم و کلم، کدو و فلفل سبز...


موضوعات مرتبط: رژیم غذایی و اصول تغذیه
[ جمعه هجدهم دی 1388 ] [ 23:0 ] [ دکتر امیر ]

 

   برخي معادلهاي غذايي كه ميتوانيد بجاي هم استفاده کنید عبارتست از :

٭ يك ليوان شير = يك ليوان ماست = یک لیوان نوشابه

٭ يك ليوان ماكاروني = يك عدد سمبوسه = دو عدد فلافل = يك ليوان آش يا حليم = يك عدد كتلت = يك عدد كوفته = يك عدد دلمه = يك سيخ كباب برگ = 100گرم مرغ آبپز(ران يا سينه) =50 گرم حلوا

٭ يك تخم مرغ آب پز = يك كف دست نان = نصف قاشق غذاخوری سالاد الويه = دوسوم ليوان ماست = یک سوم ليوان طاسكباب

٭ 50 گرم تخمه آفتاب گردان = 50 گرم تخمه هندوانه =100 گرم كالباس = كتلت 5/1 عدد = جگر سرخ كرده 100 گرم

٭ يك ليوان لوبيا چيتي پخته (لوبيا قرمز) = يك ليوان شير با دو عدد نان سوخاري كوچك

٭ سه عدد نان سوخاري = سه عدد شيريني كشمشي كوچك = سه عدد بيسكوئيت كرمدار كوچك

٭  9عدد پسته = يك واحد ميوه (شامل يك سيب يا يك پرتقال يا يك خرمالو يا نصف موز بزرگ يا دو عدد كيوي يا 12عدد آلبالو يا 5 عدد آلو بخارا يا 3 عدد زردآلو)

٭ يك عدد خرما = 2 حبه قند

٭ يك قاشق غذا خوري عسل = 2 عدد انجير خشك = 5 حبه قند

٭ دو قاشق برنج = يك كف دست نان

                                                                     فعلا"      


موضوعات مرتبط: رژیم غذایی و اصول تغذیه
[ جمعه بیستم شهریور 1388 ] [ 4:1 ] [ دکتر امیر ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

برای موفقیت و شادابی در تمام جنبه های زندگی تفکر مثبت امری ضروری است؛ شیوه ی تفکر شما نشان دهنده ی ارزش ها ، اعتقادات و انتظارات شماست. (برایان تریسی)
امیدوارم لحظات خوبی را در این وبلاگ سپری کنید!
امکانات وب


**
بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحيمْ اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
**

تعبیر خواب آنلاین

.

.

.

.

.

Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت


** اخبار ورزشی *********************